رئیس مجمع نمایندگان استان فارس مطرح کرد: نیاز به احیای نقش مهم زن و خانواده در جامعه/ درک عظمت جامعه بزرگ زنان با تصویب قوانین مترقی ممکن استرئیس مجمع نمانیدگان استان فارس گفت: در کشور ما در عمل به نقش مهم زنان در ساختن جامعه و جایگاه با عظمت خانواده توجه جدی نشده است.

ابراهیم عزیزی در جمع کارگروه زنان و خانواده با بیان اینکه یکی از مجموعه هایی که نقش بزرگ و محوری در تغییر و تحولات انقلاب اسلامی داشته، بخش خانواده و زنان بوده است، گفت: متاسفانه این قشر تاثیرگذار به دلیل نوع نگاه و بعضا برداشتهای غلط ، در حوزه تقنینی مورد توجه جدی قرار نگرفته لذا آنچه سزاوار این قشر است را شاهد نبوده ایم.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس افزود: وقتی می گوییم «از دامن زن مرد به معراج می رود»، این نشان دهنده نقش بزرگ و محوری زن و خانواده است و اگر مردان بزرگی چون امام راحل پا به عرصه دفاع از آرمان ها بر می دارند، یقینا در سایه تربیت یک مادر فداکار یا همسر شجاع و معتقد به مبانی اسلام بوده است.

به گفته عزیزی اگر امروز از این نقش مهم خانواده و زن غافل شویم قطعا نمی خواهیم بر مبنای عظمت این اندیشه ها حرکت کنیم.

او نقش خانواده را در تربیت فرزندان صالح از تمام ساختارها مهم تر دانست و ادامه داد: با وجود نقش ارزنده دانشگاه، آموزش و پرورش و دیگر ساختارها، باز هم نقش خانواده در تربیت انسان متعالی در سطح کلان و خرد، بی بدیل و نقش محوری زنان ما در این پروسه بی همتا و بی نظیر است.

به گفته عزیزی این نقش مهم زنان در تعالی جامعه را زمانی می توانیم پر رنگ تر ببینیم که آن را در بستر قوانین جای دهیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با انتقاد از برخی نگاههای سطح پایین به امر خانواده و زن گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلیل نگاه اشتباه و به دور از مبانی اصیل، خانه داری برای برخی زنان افت شخصیت محسوب می شود و گویی تربیت فرزند و نگهداری بنیان خانواده، جزو وظایف زن محسوب نمی شود و علت این است که روز به روز جایگاه با عظمت زن را با سیاست های اشتباه کم رنگ تر کرده ایم.

به گفته عزیزی با این روال اشتباه، خانواده را به فضایی هدایت می کنیم که  معلوم نیست مسیری باشد که بتواند موجبات عظمت آن و زنان را فراهم کرد چراکه با یک بررسی اجمالی در قوانین، نقشی برای خانواده نمی بینیم.

او خواستار حمایت مادی و معنوی مسوولان از نقش زنان در خانواده شد و افزود: امروز اگر می گفتیم خانم هایی که بار تربیت فرزندان را در منزل به دوش می کشند و بنیان خانواده را حفظ کرده اند از فلان حمایت دولت بهره مند می شدند، قطعا وضعیت ما در حوزه زنان و خانواده بهتر از این ها بود.

عزیزی ادامه داد: امروز اگر زنان خودسرپرست یا بدسرپرست ما که علاقه مند به حفظ بنیان خانواده خود هستند، تحت حمایت کامل بودند، مجبور نبودند در فلان موسسه و مکانی که شاید شایسته حضور یک زن نیست، کار کرده و مطابق میل صاحب کار لباس بپوشند و عمل کنند و این یک درد بزرگ است.

این نماینده مجلس با اشاره به تضاد بین استراتژی ها و اقدامات مسوولان در حوزه زنان و خانواده نیز گفت: ما از سویی بحث رشد خانواده و تعالی آن را مطرح می کنیم و از طرف دیگر، در اجرا با کمال بی برنامگی می گویند مثلا فرزند سوم مشمول گرفتن یارانه نمی شود که برخی قوانین بایستی اصلاح شود !

به اعتقاد عزیزی برای اصلاح امور خانواده و زنان مبتنی بر مبانی اصیل و مترقی، باید از راس شروع کرده و زنان خوشفکر ما نیز در حوزه های مختلف بازیگر فعال این میدان شوند چراکه تا زمانی که خود زنان از جایگاه زن درست دفاع نکنند اشخاص دیگری قائل به این مهم نخواهد بود.

عزیزی همچنین گفت: ما در این مسیر نیازمند یک گروه کاری قدرتمند از دل جامعه زنان فرهیخته هستیم که هدایت گری مسیر را در دست گیرند.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با اشاره خلاء های قانونی در سبک زندگی، پوشش و ... نیز گفت: امروز هر کسی به سلیقه خود عمل می کند و معلوم نیست ته داستان چه می شود لذا باید تلاش کرد از زاویه دید یک کارشناس خانواده این مسائل حل و فصل شود.

به گفته عزیزی قانون نیز زمانی کارآمد است که از دل این جامعه پیشنهاد شود چراکه بالغ بر 50درصد جمعیت کشور امروز آنها تشکیل می دهند و نمی توان نقش ارزنده آنان را نادیده گرفت.

عزیزی در پایان نیز خواستار مشارکت زنان در ارائه طرح های راهگشا و متناسب با این قشر شد و گفت: عظمت زنان در جامعه اسلامی را باید با تصویب قوانین خوب و شایسته دید و جامعه زنان نیز باید کمک کنند از دل این جامعه طرح های خوب به مجلس بیاید تا نمایندگان نیز بقیه مسیر را هموار کنند.

انتهای پیام/


نظرات


نام و نام خانوادگی
اجباری
ایمیل
اجباری
موبایل
اختیاری
توضیحات