رئیس مجمع نمایندگان استان فارس مطرح کرد: 2واقعیت مهم در پروژه انتقال آب به شیراز


رئیس مجمع نمایندگان استان فارس خواستار پذیرفتن 2واقعیت مهم از سوی مسوولان استان، برای تامین آب شهر شیراز و انتقال آب به آن شد.

ابراهیم عزیزی در «نشست مشترک بررسی انتقال آب سد تنگ سرخ و بشار به شیراز» که با حضور استاندار فارس و سایر مسوولان مرتبط برگزار شد، اظهار داشت: در مورد پروژه انتقال آب از سد تنگ سرخ، ابتدا باید چند موضوع را جدا از هم تحلیل کرده و به عنوان واقعیت بپذیریم تا پس از آن بتوانیم به یک تصمیم منطقی و هوشمندانه برسیم.

او نخستین نکته مهم را «ضرورت انتقال آب به شیراز» عنوان کرد و گفت: تا این واقعیت را نپذیریم که باید برای تامین آب شیراز با سرعت و جدیت کار کنیم، همین وضعیت حاکم خواهد بود و تغییری به وجود نمی آید.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس با اشاره به یک برآورد کارشناسی که نیاز به 300میلیون لیتر مکعب آب در افق 1425 در شهرستان شیراز را پیش بینی کرده است، بیان کرد: اگر این بحث کارشناسی را به عنوان یک واقعیت بپذیریم، برای حل مشکل کم آبی شیراز، هیچ راهی جز انتقال آب های تخصیصی از خارج از استان برای ما باقی نمی ماند.

رئیس مجمع نمانیدگان استان فارس توضیح داد: ما امروز اگر خط دوم انتقال آب را از 60میلیون به 90 میلیون مترمکعب برسانیم و با احتساب 30 میلیون لیتر مکعبی که از قبل داشتیم، سرجمع می شود 120میلیون لیتر مکعب؛ لذا باز هم 180میلیون لیتر کم می آوریم که به ناچار باید از چاهها برداشت کنیم و این هم محال است.

او با تاکید مجدد بر اینکه هیچ راهی جز انتقال آب به شیراز نداریم، افزود: تحلیل مذکور فقط برای تامین آب شرب است و به آن باید مشکلات کم آبی در صنعت و کشاورزی استان را نیز اضافه کنیم.

عزیزی اضافه کرد: اینکه در استان فارس صنعت نداریم، یکی از دلایل مهمش  نداشتن همین زیرساخت های آبی است و یا اینکه وقتی ادعا می کنیم کشاورزی را باید به سمت صنایع تبدیلی ببریم، همین کم آبی و نداشتن زیرساخت ها، مانع جدی است.

رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سزاوارترین اقدام در شرایط فعلی را اقدام برای جذب آب هایی دانست که از خارج استان به فارس تخصیص یافته و در عین حال گفت: این اقدام نیازمند تغییر نگاه ها است.

این نماینده مجلس پیشنهاد داد جلسه مشترکی با مجمع نمایندگان کهکیلویه و بویراحمد، وزیر نیرو، رئیس سازمان برنامه و بودجه و استانداران دو استان در این راستا برگزار شده تا با یک همت جمعی، این پروژه مهم جلو رود.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس دومین واقعیت مهم در انجام این پروژه را «بحث تامین مالی» آن دانست و گفت: با منابع دولتی نمی توانیم این پروژه را جلو ببریم لذا باید به دنبال مشارکت بخش غیر دولتی بوده و برای این کار باید برای سرمایه گذار جاذبه ایجاد کرد؛ نه اینکه وی را در هزارتا پیچ و خم اداری گیر بیندازیم.

عزیزی همچنین از نهادهایی چون شهرداری شیراز، سازمان اوقاف، واحدهای صنعتی و ...نیز خواست تا در کنار بخش خصوصی در پروژه انتقال آب به شیراز سرمایه گذاری کنند و افزود: هنر ما هم به عنوان نماینده یا مسوول باید این باشد که موانع را بر داریم.

لازم به ذکر است پروژه خط دوم انتقال آب به شهرستان شیراز از جمله پروژه هایی بود که در سفر اول هیات دولت به شیراز مصوب شد.

انتهای پیام/


نظرات


نام و نام خانوادگی
اجباری
ایمیل
اجباری
موبایل
اختیاری
توضیحات