یادداشت/آموزش و پرورش از نگاه ابراهیم عزیزی


یادداشت/آموزش و پرورش از نگاه ابراهیم عزیزی

«معلم» و «محتوا» 2رکن اصلی آموزش و پرورش است

توجه به منزلت معلم، تنها افزایش حقوق نیست

ابراهیم عزیزی نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی، به ماموریت حساس آموزش و پرورش اشاره کرده است.متن یادداشت به شرح زیر است:

در کشورهای پیشرفته آموزش و پرورش رکن اصلی و مبداء همه تحولات است و کشور ما نیز متناسب با شرایط فرهنگی و اجتماعی خود، از این قاعده مستثنی نیست.

بنده معتقدم که دو محور اصلی آموزش و پرورش معلم و محتوا است. اگر منزلت معلم خدشه دار شود با محتوای مناسب نیز نمی توان کاری از پیش برد و بالعکس. لذا این دو مهم باید در امتداد یکدیگر آموزش و پرورش را به حرکت در بیاورد.

اینکه می گوییم منزلت معلم منظور تنها یک افزایش حقوق ساده نیست بلکه باید خدمات رفاهی به معلمان را افزایش داده و در خور شان معلم به او امکان دهیم تا با فراغ بال به امر مهم آموزش و پرورش دانش آموزان بپردازد.

در این راستا گردآوری محتواهای مناسب توسط انسان های نخبه و آشنا به تعلیم و تربیت یک مساله بسیار مهم است؛ محتوایی که درس آزادگی، اخلاص، تعهد و ایثار را به فرزندان ما آموزش دهد.

ما اگر می خواهیم انسانی شایسته، کارآمد، متخصص، با اخلاق برای جامعه داشته باشیم، مسیر آن قطعاً در دوره 12ساله آموزش و پرورش تعریف شده و این بهترین فرصت برای نیل به این هدف والا است.

سند تحول توسعه می تواند تا حد زیادی ما را به این اهداف برساند به شرط اجرای صحیح و اصولی آن که این نیز نیازمند مدیرانی کارآمد و آشنا با اصول تعلیم و تربیت در بدنه آموزش و پرورش است.

یکی از گام های بلند مجلس یازدهم برای اجرایی شدن سند تحول، اراده جدی برای بحث رتبه بندی معلمان بود که با اختصاص بودجه ای مناسب، به فضل الهی تصویب و اجرایی شد. البته نقاط ضعفی نیز در اجرا داشت که آن هم برطرف خواهد شد.

اما در حوزه انتخابیه نیز از مشکلات و کمبودهای آموزش و پرورش غافل نبودم. به تمام نواحی سر زدم و از نزدیک مشکلات را دیدم.

بنده در این مدت 3ساله چندین نشست با وزیر و مدیران ارشد آموزش و پرورش، روسای سابق و جدید سازمان نوسازی مدارس هماهنگ کردم؛ روسای نواحی آموزش و پرورش شیراز و زرقان و ارژن را نیز به تهران بردیم تا مشکلات آموزش و پرورش از زبان آنها به صورت رودررو به شخص وزیر منتقل شود که در این راستا اقداماتی نیز مشاهده شد که هنوز انتظارات را برآورده نکرده اما تمام تلاش خود را انجام خواهم داد تا این مشکلات به حداقل خود برسد.

در پایان باید خاطرنشان کنم که تعلیم و تربیت یک فرایند تدریجی است و با تصمیمات خلق الساعه و غیر منطقی نمی توان انتظار تحول در این عرصه داشت لذا با هم افزایی همه دستگاهها و به کارگیری مدیران کارآمد و متخصص در این عرصه می توان به اعتلا و پیشرفت امیدوار بود.

ابراهیم عزیزی نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی

 


نظرات


نام و نام خانوادگی
اجباری
ایمیل
اجباری
موبایل
اختیاری
توضیحات